منو سایت

cPanel در مقابل Plesk – شبکه های VPS9

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

cPanel و Plesk دو نمونه از کنترل پنل های میزبانی وب هستند که توسط بسیاری از ارائه دهندگان هاست استفاده می شود. cPanel در حال حاضر فقط برای استفاده در سیستم عامل های لینوکس در دسترس است، اما از سال 2008 زمانی که سی پنل cPanel/WHM 2008 Suite را برای ویندوز 2008 منتشر کرد، این موضوع تغییر خواهد کرد. Plesk مدتی است که هم برای ویندوز و هم برای لینوکس در دسترس است.cPanel در مقابل Plesk - شبکه های VPS9

سی پنل

سی پنل توسط بسیاری به عنوان کنترل پنل ترجیحی برای سیستم عامل های لینوکس به دلیل زمان بارگذاری سریع آن دیده می شود، که عمدتا به دلیل این واقعیت است که سیستم عمدتاً بر اساس اسکریپت های Perl است، به این معنی که در اکثر موارد به دسترسی کمی به پایگاه داده یا بدون نیاز به دسترسی به پایگاه داده نیاز دارد. cPanel همچنین دارای قابلیت های بیشتری نسبت به Plesk است، به طوری که cPanel اطلاعات بیشتری در سمت سرور به کاربر نهایی می دهد که ممکن است در مواقعی که ممکن است در برخی موارد حیاتی باشد نیاز به استفاده از آنها داشته باشد. cPanel همچنین می‌تواند پلاگین‌ها را مرتب کند که نمونه‌هایی از آنها عبارتند از Fantastico و RVSkins – این قابلیت افزونه همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌ها و برنامه‌های سفارشی خود را برای استفاده در cPanel ایجاد کنند.

سی پنل هاست فروش بهتری نسبت به پلسک ارائه می دهد. این به این دلیل است که cPanel دارای یک کنترل پنل هدفمند به نام WebHost Manager (به اختصار WHM) است که به طور خاص برای فروش مجدد خدمات میزبانی وب طراحی شده است. پلسک تنها یک کنترل پنل است و ایجاد حساب نمایندگی فروش را بسیار دشوار می کند.

سی پنل همچنین با ادغام یک ماژول مهاجرت سایت، انتقال حساب هاست خود را به ارائه دهنده هاست سی پنل دیگر آسان کرده است. این به افراد اجازه می دهد تا تمام سایت ها و تنظیمات خود را بدون از دست دادن هیچ داده ای انتقال دهند. این چیزی است که سی پنل را از بقیه متمایز می کند، زیرا این چیزی است که اکثر کنترل پنل ها فاقد آن هستند.

پلسک

پلسک یک کنترل پنل چند پلتفرمی است که در دو نسخه ویندوز و لینوکس عرضه می شود. این به عنوان کنترل پنل ترجیحی در صنعت میزبانی ویندوز در نظر گرفته می شود، زیرا نزدیک ترین رقیب آن، HostingController، بسیار غیرقابل اعتماد است و به Plesk کمک کرد تا فشار زیادی در صنعت کنترل پنل ایجاد کند. Plesk یک سیستم عامل نسبتاً بسته است، به این معنی که توسعه دهندگان نمی توانند افزونه های خود را ایجاد کنند، اما برای بسیاری از برنامه های دیگر در زمینه های مختلف، مانند امکان استفاده از SmarterMail در ویندوز، یکپارچه سازی وجود دارد. نسخه پلسک

به عنوان یک کنترل پنل بین پلتفرمی، پلسک نسبت به cPanel مزیت دارد، به این معنی که شرکت ها می توانند کنترل پنل یکسانی را در هر دو پنل مدیریت کنند، به این معنی که حداقل آموزش برای تکنسین ها مورد نیاز است، زیرا آنها فقط باید عملیات را بر روی یکی انجام دهند. کنترل پنل – این می تواند در زمان و هزینه یک کسب و کار صرفه جویی کند. با این حال، از جنبه امنیتی، Plesk برای ویندوز به اندازه همتای لینوکس یا رقیب خود منصفانه نیست. چندین حفره در نرم افزار Plesk کشف شد که به هکرها اجازه می داد کنترل یک سرور ویندوز را از طریق کنترل پنل Plesk در دست بگیرند و هکر همچنان می تواند برای بار دوم پس از تغییر رمز عبور مدیر سرور، دسترسی پیدا کند.

نتیجه
اگر به دنبال یک کنترل پنل یکسان هستید، پس به سراغ Plesk بروید – این کار می تواند در وقت و هزینه شما به عنوان یک کسب و کار صرفه جویی کند و آنچه یاد می گیرید می تواند در هر دو سیستم اعمال شود. با این حال، اگر ترجیح می دهید با رهبر بازار همراه شوید و مایلید مدتی را صرف یادگیری هر دو گزینه (cPanel برای لینوکس، Plesk برای ویندوز) کنید، پس cPanel می توانید آن را بیشتر برای محیطی که می خواهید سفارشی کنید. مشتریان خود را برای کنترل وب سایت های خود.